125cc FS Twin Engine Front Carb
The new rc plane scale engine Roto 125 FS is completely maintenance-free, has high performance and is also suitable for use in aircraft such as the towing machine.
Our developers have managed to tune the engine for the use of propellers with a large pitch to achieve a realistic sound, and therefore we recommend for the Roto 125 FS engine a propeller with a pitch of 14 "Propeller diameters are from 28" to 30 "for two blade propellers.
The maximum engine power is up to 6 kW.
A unique novelty on Roto 125 FS engines is the factory-installed carburetor control. To control the throttle, we chose the Savox SV-1232MG servo, which is verified in practice on our UAV projects.
The reason for this improvement is to make it easier for customers to install the engine on an aircraft, just connect the servo to the receiver and set the servo deflection. The customer does not have to deal with servo levers or drawbars, everything is original from Roto.
Technical data
| Engine displacement | 125 ccm |
| Power | 8,3 kW |
| Max static engine thrust | 21 kg |
| Bore | 2x48 mm |
| Engine weight | 3970 g |
| Engine & ignition weight | 4140 g |
| Arrangement of the engine | boxer |
| Cooling | air-cooled |
| Lubrication | petrol 95 oct. + 2% oil |
| RPM | 1100 – 6000 |
|
Fuel system |
Carburettor |
Recommended airplanes models
- Acrobatic: Up to 3 m
- Scale/Sport: Up to 4,5 m
Recommended propeller
2 BLADE: 28/10 up to 30/14
3 BLADE: 26/10 up to 28/12
Recommended airplanes models
- Acrobatic: Up to 3 m
- Scale/Sport: Up to 4,5 m
Recommended propeller
2 BLADE: 28/10 up to 30/14
3 BLADE: 26/10 up to 28/12
Standard packaging
| ROTO 125 FS | 1x |
| Ignition | 1x |
| Exhaust pipes | 2x |
| Waste oil hose | 1x |
| Spark plug key CM6 | 1x |
| Cable tie | 4x |
| Silicone tube | 2x |
