170cc FS Flat 4 Engine
Special Price
CAD$4,021.09
CAD$3,829.61
Regular Price
CAD$4,370.75
CAD$4,162.62
Manufacturer:
SKU #:
03-0258
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Manufacturer:
ROTO 170 FS is four cylinder 4 stroke gasoline engine made for the model RC airplanes.
Technical data
| Engine displacement | 162 ccm |
| Power | 9,8 kW |
| Max static engine thrust | 22 kg |
| Bore | 4x39,5 mm |
| Engine weight | 5050 g |
| Engine & ignition weight | 5420 g |
| Arrangement of the engine | opposing boxer |
| Cooling | air-cooled |
| Lubrication | petrol 95 oct. + 2% oil |
| RPM | 1200 – 6000 |
|
Fuel system |
Carburettor |
Recommended airplanes models
Wingspan: up to 4 m
Weight: up to 25 kg
Recommended propeller
2 BLADE: 28-29/10
3 BLADE: 25-26/10
Package
| ROTO 170 FS | 1x |
| Ignition | 2x |
| Exhaust pipes | 4x |
| Waste oil hose | 1x |
| Spark plug key CM6 | 1x |
| Cable tie | 8x |
| Silicone tube | 4x |
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Write Your Own Review





