35cc FS Back Manifold Engine
Special Price
CAD$1,096.66
CAD$1,044.44
Regular Price
CAD$1,192.02
CAD$1,135.26
Manufacturer:
SKU #:
03-0001-1
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Manufacturer:
ROTO 35 FS is single cylinder 4 stroke gasoline engine made for RC model airplanes up to 3.5 m and 12 kg. Engine
- Crank case – it is rough-worked of the cast at the CNC milling cutter. After that it is covered or slashed with a special colour.
- Cylinder – it is made of one piece of dural with pressed insole from the mild-granular cast iron, it is sharpened and honed to the correct size.
- Piston – it is casted from silicon alloy with one sealing circle. The aparature for the bung 8 mm is honed.
- Piston rod – it is forging, which is completely worked. Two needle focuses are moulded into piston rod, it is made for the piston and cranked bung.
- Crank shaft – it is made of one piece of steel, it is cemented and hardened and it is completely sharpened.
- Back lid of the engine – it is worked casting, in which is hardened and sharpened rolled slide - valve layed.
Recomendet accesories
Technical data
| Engine displacement | 34,2 ccm |
| Power | 2,3 kW |
| Max static engine thrust | 8,5 kg |
| Bore | 39,5 mm |
| Engine weight | 1740 g |
| Engine & ignition weight | 1900 g |
| Arrangement of the engine | single cylinder |
| Cooling | air-cooled |
| Lubrication | petrol 95 oct. + 2% oil |
| RPM | 1200 – 6000 |
|
Fuel system |
Carburettor
|
Recommended airplanes models
Up to 3.5 m
Up to 12 kg
Recommended propeller
2 BLADE:
- 20/10
- 20/12
- 21/10
3 BLADE:
- 18/10
- 18/12
Standard packaging
| ROTO 35 FS | 1x |
| Ignition | 1x |
| Waste oil hose | 1x |
| Spark plug key CM6 | 1x |
| Engine Mounting | 1x |
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Write Your Own Review





