85cc FS Twin Engine With Starter
Special Price
CAD$2,901.44
CAD$2,763.28
Regular Price
CAD$3,153.74
CAD$3,003.56
Manufacturer:
SKU #:
03-0199STA
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Manufacturer:
ROTO 85 FS is two cylinder 4 stroke gasoline engine made for the model RC airplanes.
Technical data
| Engine displacement | 79,5 ccm |
| Power | 4,8 kW |
| Max static engine thrust | 14 kg |
| Bore | 2x39,5 mm |
| Engine weight | 3260 g |
| Engine & ignition weight | 3450 g |
| Arrangement of the engine | boxer |
| Cooling | air-cooled |
| Lubrication | petrol 95 oct. + 2% oil |
| RPM | 1200 – 6000 |
|
Fuel system |
Carburettor |
Recommended airplanes models
Up to 3.6 m
Up to 20 kg
Recommended propeller
2 BLADE: 25-26/10
3 BLADE: 24/10-12
Standard packaging
| ROTO 85 FS | 1x |
| Ignition | 1x |
| Exhaust pipes | 2x |
| Waste oil hose | 1x |
| Spark plug key CM6 | 1x |
| Cable tie | 4x |
| Silicone tube | 2x |
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Write Your Own Review





