70cc V2 Twin Engine
Special Price
CAD$1,423.13
CAD$1,355.36
Regular Price
CAD$1,546.88
CAD$1,473.22
Manufacturer:
SKU #:
03-0502
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Manufacturer:
Technical data
| Engine displacement | 49,2 ccm |
| Max static engine thrust | 14,5 kg |
| Bore | 2x39,5 mm |
| Engine weight | 1780 g |
| Engine & ignition weight | 2000 g |
| Arrangement of the engine | boxer |
| Cooling | air-cooled |
| Lubrication | petrol 95 oct. + 2% oil |
| MAX RPM | 6800 |
|
Fuel system |
Carburetor |
Recommended airplanes models
Up to 3.2 m
Up to 20 kg
Recommended propeller
2 BLADE: 25-26/10
Standard packaging
| ROTO 70 V2 | 1x |
| Ignition | 1x |
| Spark plug key UR17 | 1x |
| Inbus M1.5 | 1x |
Special Order [!]Dispatch as soon as item comes available.
Write Your Own Review





